16 8 aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır? (Özel Menü)

16 8 aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır? (Özel Menü)

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır? sorusu başta olmak üzere if diyeti ile alakalı detayları sizler için paylaşıyoruz. Yazımızın sonunda da diğer içeriğimizdeki Aralıklı oruç diyeti özel menüsüne ulaşabilirsiniz.

Aralıklı oruç Kilo problemleri yaşayan insanlar günümüze kadar birçok farklı diyet ve zayıflama yöntemi denemişlerdir. Kimileri başarılı olmuş kimileri ise hüsrana uğrayarak sağlık problemleri yaşamışlardı. Günümüzde uzmanların diyet ve sağlıklı yaşam konusunda en popüler olan aralıklı orucu önerdikleri görülmektedir. Açlık orucu diyeti sağlıklı yaşam biçimi olmanın yanı sıra vücudun dinlenerek sağlığına kavuşmasını aynı zamanda kilo vermesine de yardımcı olan bir beslenme şeklidir.

Aralıklı oruç beslenme şeklinde ne yendiği ve ne kadar yendiği değil ne zaman yendiği oldukça önemlidir. Zamanlar kişinin gündelik hayatına göre ayarlanıp son derece gündelik hayata uyan esnek bir sisteme sahiptir. Farklı zamanlarda yemek yenmesini öneren aralıklı oruç beslenme şekli zamanlar dışında hiçbir şey yenmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Aralıklı Oruç Saatleri

Aralıklı oruç günümüzde en popüler olan beslenme ve diyet şeklidir. Aralıklı oruç için zaman ayarlaması kişilerin gündelik hayatlarına uygun olarak belirlenmektedir. En çok uygulanan ve en popüler olan 16-8 ve 8-16 zamanlarıdır. Açlık zamanlarında çok dayanılmadığı takdirde ara öğün önerilmesine rağmen katı bir şekilde zayıflamak ve sağlığını korumak isteyen kişilerin açlık saatlerinde sıvı dışında katı gıda almaması gereklidir.

Kişilerin zayıflamasına yardımcı olan hormonlar açken salgılanmasından dolayı yemek yendiği an hormonların işlevi durur ve yağ depolamaya başlar. Açlık zamanlarında yani oruç saatlerinde su ve şekersiz içecekler dışında gıda alımı yasaktır. Bunun dışında ne yendiği ve ne kadar yendiği önemli olmadığı için oldukça esnek kurallara sahip bir diyet şeklidir. Aralıklı Oruç Saatleri öğlen 12 ile akşam 8 deki 2 öğün dışında bir öğün yoktur sıvı tüketimi serbesttir. Şartlara göre 11 ile 7 veya 10 ile 6 da olabilir. Esas olan akşam yemediğinden sonra bir daha bir şey yememektir.

Aralıklı Oruç Diyeti 
aralikli oruc diyeti
aralikli oruc diyeti

Aralıklarla yapılan oruç beslenme şeklinde en iyi sonuçlar alınması için karbonhidrat alımını da kısıtlamak önem taşır. Karbonhidrat ve faydalı yağların da tüketilebileceği unutulmadan sağlıklı bir beslenme şeklini kendi imkanlarınızla yaratabilirsiniz. Uzun süreli olması bir sağlık problemine neden olmayacağından beslenme düzenini koruyabilirsiniz. Kilo vermelerde başarılı sonuçlarından dolayı günümüzde yaygın bir şekilde uygulanan diyetlerin ilk sırasında yer almaktadır. Zamanları ve yiyecekleri kendinizin rahatlıkla ayarlayabildiği esnek bir sistemdir.

İnsanların Zaman Kavramı ve Disiplini Sevmesi

İnsanlar bir adım atmak için mutlaka zaman ve disiplin kavramlarına oldukça önem verirler. Zaman yaratamadıkları için çoğu ara öğüne sahip diyetleri yapmak istemez ve yapsalar da başarısız sonuçlar alırlar. Araşıklı oruç beslenme şeklinde ara öğün olmadan verilen saatler dışında yemek yenmemesi önemlidir. İstikrarlı ve disiplinli bir şekilde davranılması, sürekli bir hazırlık halinde olunmaması kişilerin ilgisini çeken bir beslenme şekli haline gelmiştir.

Bazı diyetler uzun süreli olduğu zaman ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Beslenme şekli olan aralikli.oruc ömür boyu devam ettirebilir ve koruma dönemlerine sadık kalabilirseniz sonuçlar istediğiniz gibi başarılı olabilir. Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için aralıklı orucu hayat felsefesi haline getirip bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Aralıklı oruçta kilo verme ne zaman başlar?

Aralıklı oruçta uzun süre açlık söz konusu olduğundan öncelikle karaciğer ve kaslardaki glukozu kullanıyor. 8 saatin sonunda yağ yakımı başlamasıyla kilo verilmeye başlamaktadır.

İF diyeti yapanlar için Aralıklı oruç (intermittent fasting) diyeti 16/8 metodu örnek menü yazımız için tıklayın.

Aralıklı oruçla 1 ayda kaç kilo verilir?

Aralıklı oruç diyeti yapanlar 5 gün sağlıklı , 2 gün de düşük kaloriyle beslenerek 1 ayda 7 kilo verebilmektedir.

Aralıklı oruç diyetinde neler yasak?

Aralıklı oru diyetinde esas itibariyle katı bir şekilde uygulanan yasaklar söz konusu değildir. If beslenmenin temeli doğru zamanlamaya dayanmaktadır.

 Aralıklı oruç diyeti 16/8 metodu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?