1200 Kalorilik Diyet Listesi ile kaç kilo verilir? (Detaylı Liste)

1200 Kalorilik Diyet Listesi ile kaç kilo verilir? (Detaylı Liste)

1200 kalorilik diyet ile kaç kilo verilir? Sağlıklı kilo vermek isteyen birçok kişinin aklına ilk olarak; kalori hesabı ile yapılan diyet programları gelmektedir. Sağlıklı kilo vermek için; gıdalardaki kalori hesaplarının yapılması mantıklı gibi gözükse de, en doğru diyet programı; günlük olarak alınması gereken yiyeceklerden kalori alımının sağlanmasıdır.

Son zamanlarda uzman diyetisyenler tarafından sıklıkla dile getirilen 1200 Kalorilik Diyet Listesi ise oldukça dikkat çekici. Bunun nedeni ise; diyet uzmanlarının sağlıklı bir kişinin günlük olarak alması gereken 1200 kalorinin önemli olduğunu ifade etmeleridir. Yani sağlıklı bir beslenme sağlanması için, insana vücuduna minimum olarak 1200 Kalorilik bir gıda girişi olmalıdır.

1200 Kalori İle Kaç Kilo Verilir?

Birçok kişi 1200 kalorilik diyet kaç kilo verdirir diye merak ediyor olsa da burada önemli olan tek konu sağlıklı beslenmenin mantığını anlamaktır. Çünkü, insan bedeni sağlıklı beslenmeye alıştıkça kilo dengesi de otomatik olarak sağlanacaktır.

Bu nedenden dolayı da; kişilere özel olarak hazırlanmış olan 1200 Kalorilik Diyet Listesi programlarının uygulanması gerekmektedir. Ancak bu yazımızda genel olarak hazırlanmış olan 1200 Kalori Diyet Listesi Programını sizlerle paylaşacağız. Böylelikle sağlıklı beslenme konusunda fikir sahibi olarak zayıflama imkanını yakalayacaksınız.

1 kilo verebilmek için bedende 7000 kalorilik bir enerjinin ortaya çıkması gerekmektedir. Yani vücudumuzda 7000 kalorilik bir enerji yakımı sağlanırsa yaklaşık olarak 1 kilogram kilo kaybı yapmış oluruz. Bu da aylık olarak ortalama 6 kilogram kilo kaybına eşdeğerdir. 1200 Kalorilik Diyet Listesi programında bu oran daha azdır.

1200 Kalori Sağlıklı mı?

1200 Kalorilik Diyet Listesi ile kalıcı kilo kaybından ziyade sağlıklı beslenme ön plana tutulmalıdır. Hangi tür diyet programı uygulanıyor olursa olsun, bu içeriklerin olumlu veya olumsuz etkileri kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, kilo verme aşamasında vücudun verdiği tepkilerdir. Elbette kişilere en uygun olan diyet programının uygulanması sağlıklı bir girişim olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, bazal metabolizma hızıdır.

Bazal metabolizma hızı denildiğinde, vücudun organlarının belirli bir seviyede enerjiye ulaşabilme imkanı olarak özetlenebilir. Yani vücut sabit kalıp herhangi bir harekette bulunmasa dahi, vücudun hayatta kalması için belli bir enerjiye ihtiyaç duyar. Bu açıdan, bazal metabolizma hızı, kilo verme konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Bu açıdan da yüksek enerji sağlayan diyet programlarına uyulması en doğrusu olacaktır.

Günde 1000-1200 Kalori İle Kaç Kilo Verilir?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce, mutlaka kişiye özel diyet listeleri oluşturulmalı ve de doktor eşliğinde diyet programı uygulaması yapılmalıdır. Eğer yaşanan kilo problemi 9 kg üzerinde ise, diyetisyenlerden yardım alınmalıdır. Diyetisyenler, kilo almaya sebep olan diğer tüm faktörleri inceleyecektir. Eğer diyetisyenler 1000-1200 kalorilik diyet listesi programının uygulanabilir olduğunu söylüyorlarsa; tahmini olarak haftada 0,5-1,5 kg gibi ölçüde kilo kaybı sağlanacaktır.

1200 kalorilik diyet

 1000-1200 Kalorilik Diyette Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Sıvı ve katı gıdaların kalori hesaplamaları yapıldıktan sonra, günlük olarak 1200 kalori alımına dikkat edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken, olabildiğince yağsız gıdalara yönelimin sağlanmasıdır. Yani yemeklerin pişirilmesinde, yağlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Bunun yanında diğer gıdalardan alınan yağlardan arınmak içinde günde 3 fincan yeşil çay içilmesi yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Ayrıca ara öğünlerde meyve tüketimine çok dikkat edilmelidir. Çünkü bilinçsiz olarak yapılan meyve tüketimi, vücutta şeker yüklemesine neden olacaktır. Bu durumda diyet programı içerisinde insülin direnci meydana gelecektir.

1000 ve 1200 kalori diyet listesi programını uygularken; yemek öncesinde mutlaka sıvı tüketimi yapılmalı ve de mide hacminin küçültülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca yemek tüketimi esnasında, gıdalar yavaş yenilmeli ve sindirimi kolaylaştırılmalıdır.

En Az Kaç Kalorilik Diyet?

Sağlıklı diyet programlarında, kalori hesaplamalarının yapılması oldukça hassas bir hesaplama türüdür. Çünkü hasta ile ilgili elde edilen verilerin doğru şekilde hesaplanması ile birlikte hastanın günde kaç kilogram alması gerektiğine karar verilir. Birçok kişi en az kaç kalorilik diyet uygulanmalı? Sorusunu sıklıkla sorguluyor. Bu sorunun en net yanıtın ulaşmak için, uzman diyetisyenlerden destek alınmalıdır.

Günlük olarak alınması gereken en az kalori miktarları ise şu şekildedir :

• Çocuklar

2-3 yaş grubu 1000 kalori

4-8 yaş grubu 1200-1400 kalori

Kız Çocukları

9-13 yaş grubu 1600 kalori

14-18 yaş grubu 1800 kalori

Erkek Çocukları

9-13 yaş grubu 1800 kalori

14-18 yaş grubu 2200 kalori

• Kadınlar

19-30 yaş grubu 2000 kalori

31-50 yaş grubu 1800 kalori

51 yaş ve üzeri 1600 kalori

• Erkekler

19-30 yaş grubu 2400 kalori

31-50 yaş grubu 2200 kalori

51 yaş ve üzeri 2000 kalori

Yukarıda yer alan değerler ortalama rakamlardır. Gerekli düzeyde kalori alımının hesaplanabilmesi için diyetisyen takibi gereklidir. Yukarıda yer alan ortalama değerlere göre, kalori yakımını; cinsiyet, yaş gibi faktörler etkileyebilmektedir. Bazı hastalıklarda da kalori alımını etkileyebilmektedir. Çünkü doğru kalori alımı sağlıklı kiloya ulaşımı sağlayacaktır.

Kaloriler, yalnızca harcanan enerjinin bir ölçüsü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani bilinçsizce yakılan kaloriler bizlerin yorgun olmasına neden olacaktır. Bu nedenle bilinçsiz olarak verilen kaloriler bünyemizi düşürecek ve de hastalıklara davetiye çıkartacaktır. Bunun en güzel örneği, bir diyet programının iki farklı hasta tipine verilmesi ve de bir hastanın bu programdan fayda görmemesidir. Bu sebepten dolayı, uzun vadeli kilo vermede bilinçli kalori kaybı önemli bir yere sahiptir.

Ancak bazı akademik araştırmalarda, bir insanın günlük olarak 500 kalori yakılması tavsiye edilmektedir. Yani bünyenizde 500 kalorilik bir açık oluşturulması gerekmektedir. Bu şekilde diyet yapmak daha kolay olacaktır. Çünkü birde kalori yakımı sağlamak, hem sizleri pes etme noktasına götürecek hem de motivasyonunuzu olumsuz olarak etkileyecektir. Bunun içinde haftalık olarak 9-10 gibi kilo kayıplarını kesinlikle hedef edinmemelisiniz.

En sağlıklı olan haftada 1 kilogram kilo kaybının yaşanmasıdır. Ani kalori kayıpları, yağlar yerine vücutta yer alan kasların erimesine neden olacaktır. Bu durumda da fiziksel sıkıntılar ortaya çıkartabilir. Bunun içinde bir diyet programı uygulaması öncesinde şu sorulara yanıt aranmalıdır: Şeker hastalığı var mı? Vücut indeksi kaç? Vücut yağ oranı kaç? Vücutta yer alan vitamin ve mineral değerleri nasıl? Gibi.

Tüm bu sorulara yanıt alındıktan sonra da diyet programı oluşturulmalıdır. Bunun haricinde kişinin herhangi bir hastalığının olup olmamasına da dikkat edilir. Bu açıdan 1200 Kalorilik Diyet Listesi uygulamadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. 9 ve üzeri kilo fazlalığınız söz konusu ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek destek almalısınız.

1200 Kalorilik Diyet Listesi

1.GÜN

Kahvaltıda;
1 dilim az yağlı beyaz peynir
1 dilim kepek ekmek
1 adet haşlanmış yumurta
Domates, salatalık
220 kalori
Ara öğün:
10 tane tuzsuz badem
1 kaşık kuru üzüm
Toplam; 110 kalori
Öğle Yemeği:
100 gramlık ton balıklı diyet salata

2 dilim kepek ekmek
1 bardak ayran
Toplam Öğle yemeği
Ara öğün:
3 adet kuru kayısı
3 adet ceviz içi
Toplam; 129 kalori
Akşam yemeği:1 porsiyon yumurtalı ıspanak
1 dilim kepek ekmek
1 kase yoğurt:
Yağsız Salata (domates, salatalık, marul, soğan, limon)
Toplam akşam yemeği; 383 kalori
Ara öğün: 1/2 bardak tarçınlı süt
Tüm Gün Toplam; 1211 kalori

2.GÜN

Sabah Kahvaltısı:
1 dilim az yağlı beyaz peynir
1 dilim kepek ekmek
5-6 adet siyah zeytin
Domates Salatalık
Toplam 180 kalori
Ara öğün:
3 adet diyet bisküvi
½ bardak süt
Toplam; 110 kalori
Öğle Yemeği:
8 yemek kaşığı etli nohut yemeği
1 kase yoğurt
Toplam 368 kalori
Ara öğün:
1 elma
½ bardak süt
Toplam: 120 kalori
Akşam yemeği:
1 porsiyon yeşil mercimek yemeği
Salata (domates, salatalık, marul, soğan, nar ekşisi)
1 dilim kepek ekmek
1 bardak ayran
Toplam:315 kalori
Ara öğün: 1 bardak tarçınlı süt
Tüm Gün Toplam; 1213 kalori

3.GÜN

Sabah Kahvaltısı:
½ simit
1 diyet üçgen peynir
Domates, Salatalık
Toplam: 185 kalori
Ara öğün:
1 çay bardağı leblebi
1 kaşık kuru üzüm
Toplam:100 kalori
Öğle Yemeği:
8 yemek kaşığı zeytinyağlı karnabahar yemeği
1 bardak ayran
1 dilim kepek ekmek
Toplam Öğle yemeği
Ara öğün:
½ kase yoğurt
2 kuru kayısı
2 ceviz
Toplam142 kalori
Akşam yemeği:
8 yemek kaşığı dana etli kuru fasulye yemeği
1 kase yoğurt
1 dilim kepek ekmek
Toplam: 447 kalori
Ara öğün: 1/2 bardak tarçınlı süt: 60 kalori
Tüm Gün Toplam; 1215 kalori

4.GÜN

Sabah Kahvaltısı:
2 domates ve 1 yumurta ile hazırlanmış menemen
1 dilim kepek ekmek
Yarım dilim az yağlı beyaz peynir
Toplam:193 kalori
Ara öğün:
3 diyet bisküvi
1/2 bardak süt
Toplam; 110 kalori
Öğle Yemeği:
4 adet ızgara köfte
1 bardak ayran
1 dilim kepek ekmek
Salata (domates, salatalık, soğan, marul, limon):
Toplam : 411 kalori
Ara öğün:
1 elma
Yarım bardak süt
Toplam; 120 kalori
Akşam yemeği:
1 porsiyon pırasa yemeği
1 bardak ayran
1 dilim kepek ekmek
Toplam 311 kalori
Ara Öğün; Yarım bardak tarçınlı süt; 60 kalori
Tüm Gün Toplam; 1205 kalori

5.GÜN

Sabah Kahvaltısı:
3 kaşık müsli
1 bardak süt
3 kuru kayısı
Toplam 234 kalori

Ara öğün:
Çeyrek simit

1/2 dilim az yağlı beyaz peynir
Toplam 100 kalori
Öğle Yemeği:
1 porsiyon mantar tavuk sote yemeği
1 bardak ayran
2 dilim kepek ekmek
Toplam 362 kalori
Ara öğün:
1 elma; 60 kalori
½ bardak süt; 60 kalori
Toplam; 120 kalori
Akşam yemeği:
8 kaşık mantı (yağlı sos ilavesiz):
1 porsiyon kırmızı mercimek çorbası:
Toplam 335 kalori
Ara Öğün; Yarım bardak tarçınlı süt
Tüm Gün Toplam; 1211 kalori

6.GÜN

Sabah Kahvaltısı:
2 dilim kepek ekmekli kaşarlı tost
Toplam sabah kahvaltısı; 250 kalori
Ara öğün:
1/1 muz
½ bardak süt
Toplam 110 kalori
Öğle Yemeği:
1 porsiyon zeytinyağlı brokoli salatası 
1 kepçe ezogelin çorbası
1 dilim kepek ekmek
1 bardak ayran
Toplam: 299 kalori
Ara öğün:
3 diyet bisküvi; 50 kalori
1 fincan şekersiz Türk kahvesi
Toplam 50 kalori
Akşam yemeği:
1 porsiyon tavuk incik haşlama
1 bardak ayran
2 dilim kepek ekmek
Salata
Toplam : 396
Ara Öğün; 1 bardak tarçınlı süt;120 kalori
Toplam; 1225 kalori

7.GÜN

Sabah Kahvaltısı:
1 dilim az yağlı beyaz peynirli omlet
2 dilim kepek ekmek
Domates, salatalık
Toplam  275 kalori
Ara öğün:
10 badem
1 kuru incir
Toplam: 110 kalori
Öğle Yemeği:
Izgara balık ya da tavuk (100 gr)
1 bardak ayran
1 dilim kepek ekmek
Toplam Öğle yemeği
Ara öğün:
1 çay bardağı leblebi
1 kaşık kuru üzüm
Toplam: 100 kalori
Akşam yemeği:
1 porsiyon kıymalı karnabahar mantısı ya da 3 adet zeytinyağlı biber dolması:
1 bardak ayran:
1 dilim kepek ekmek
Toplam: 351 kalori

Ara Öğün; 1 bardak tarçınlı süt: 120 kalori
Tüm Gün Toplam; 1207 kalori

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?