1 Yumurta Kaç Kaloriye sahip? Yumurtadaki protein oranı

1 Yumurta Kaç Kaloriye sahip? Yumurtadaki protein oranı

1 yumurta kaç kaloriye sahip, 1 yumurta kaç protein, 1 haşlanmış yumurta kaç kalori1 haşlanmış yumurta beyazı kaç kalori, kızarmış, haşlanmış yumurta kaç kalori diye merak ediyorsanız tüm detaylarla birlikte yazımızda.

1 adet yumurta kaç kalori Temel gıda maddelerinden olan yumurta ucuz, çok yönlü ve pişirmesi kolaydır. Ancak kalorileri sayarken veya kilo vermeye çalışırken, yumurtalar menüden çıkarmak gerekir mi?

Yumurta Beslenme Merkezi’ne göre, bir yumurta en az 13 temel vitamin ve mineral içerir. Zengin bir B vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, demir, çinko ve kolin kaynağıdır. Diyet kaynaklarında bulunması zor olan zor D vitaminini bile içerir. Ek olarak, tek bir yumurta vücudunuz tarafından kolayca sindirilen bir formda yaklaşık 6 gm protein vardır.

Çiğ 1 Yumurta Kaç Kalori? Çiğ yumurtada ne kadar protein var?

Çiğ bir yumurta, büyüklüğüne bağlı olarak 72 ila 90 kalori içerebilir. Özellikle, 4.8-6 gm yağ ve 6-8 gm proteinden oluşur.

Bir Yumurta Sarısı Kaç kalori?

Bir yumurtanın sarısı yaklaşık 55 kaloridir. ve 4,5 gm yağ içerir. Bu nedenle kalori sayınızı izlemeye çalışıyorsanız, yumurta sarısını atlamak bir seçenek olabilir.

1 haşlanmış yumurta protein değeri nedir?

Bir haşlanmış yumurta kaç kalori Bir yumurtadan tükettiğimiz kalori sayısı pişirme yöntemine bağlıdır. Bir yumurta haşlanırsa veya kaynatılırsa, orta derecede düşük kalori alımını koruyabilirsiniz. Ancak yağ, krema veya peynir eklerseniz, kalori sayısı önemli ölçüde artar. Aynı şey yumurtanın yanında sahip olabileceğiniz ekmek, pişmiş fasulye ve patates kızartması için de geçerlidir.

Normal büyüklükteki bir yumurtada 72 kalori varsa, bu omlet içine çırpıldığında 94‘e, kızartılırsa 90 kaloriye ve çırpıldığında 91’e çıkabilir. Ancak, sert haşlanırsa 78 kaloride kalacaktır.

 Sade haşlanmış yumurta düşüncesinden hoşlanmıyorsanız, bol miktarda taze sebze içeren bir omlet yapın. Bir sprey kullanarak yağı sınırlayın. Çırpılmış yumurta yapmak için kremayı yağsız sütle de değiştirebilirsiniz.

1 Yumurtada Kaç Kalori var omlet besin değeri

Diyette kaç yumurta yemeli?

Kilonuza dikkat ediyorsanız, yumurtalı bir kahvaltı açlık tavalarını uzak tutmanın harika bir yoludur. Yumurtalar sadece size enerji sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sizi protein, vitamin ve antioksidanlarla da doldurur. Genellikle, standart porsiyon 3 yumurta akı ve 1 yumurta sarısı içerir.

Sağlıklı bir insan için, yumurta sarısının dışlanmasının kolesterol içeriğinden daha doymuş yağ içeriğiyle ilgisi vardır. Diyetinizdeki kolesterol kanınızdaki kolesterol seviyesini yükseltmez. Aslında, vücudunuz daha az kolesterol üretmeye başlar. Yumurtalar iyi kolesterol seviyenizi bile yükseltebilir.4 Böylece günde en az 1 yumurtayı kolayca yiyebilirsiniz.

Kolesterolü Yüksekse Yumurtaları Tamamen Atlamayın

Kolesterolün yüksek olsa bile, yumurtaları tamamen atlamayın. Sunacak daha çok besinleri var. Yumurta sarısı alımınızı azaltın ve yağlı et veya süt ürünleri gibi yiyeceklerden doymuş yağ alımını azaltmaya odaklanın.

Yumurta şekeri yükseltir mi?

Ancak şeker hastaları günde 1’den fazla yumurta yemekten kaçınmak isteyebilirler. İdeal olarak, daha az sıklıkta sahip olmayı düşünün – örneğin, haftada birkaç kez. Bir çalışma, düzenli yumurta alımının aslında şeker hastaları arasında kalp riskini artırdığını doğruladı. Ve bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, alımı sınırlamak ve “sadece yumurta akı” kuralını uygulamak akıllıca olabilir.7

Tabii ki, yumurta sarısından elde olmadığınız besinleri telafi etmek için diğer diyet kaynaklarıyla takviye yapmanız gerekeceğini unutmayın. Örneğin, D vitamini ve zeaksantin ve lutein (her ikisi de gözlere iyi gelen) gibi bazı antioksidanlar esas olarak yumurta sarısındadır. Bununla birlikte, beyazlara sahip olarak protein, selenyum ve riboflavin ile yakıt alacaksınız.

Küçük boy yumurta kaç kalori?

Bir adet küçük boy yumurtanın kalori değeri 56 kcal’dir. Küçük boydaki 1 adet yumurta ayrıca 3,80 gr yağ, 4.65 gr protein ve 0.3 gr karbonhidrat içermektedir.

1 yumurta kaç gram?

  • Büyük boy yumurta ortalama 65 gr’dır.
  • Orta boy 1 yumurta 50- 55 gr
  • Küçük boy 1 yumurta ise 40 – 45 gr dır

1 yumurta kaç protein?

  • Büyük boy bir yumurtanın protein değeri ortalama 8 gr
  • Orta boy bir yumurtanın protein değeri 6.5 gr
  • Küçük boy 1 yumurtanın protein değeri de 4.5 gr dır.

1 haşlanmış yumurta kaç kalori?

Büyük boy bir adet haşlanmış yumurta 80 kaloridir. Bu yumurtada 5.30 gr yağ, 6.35 gr protein ve 0.5 gr karbonhidrat vardır.

1 haşlanmış yumurta beyazı kaç kalori?

Bir büyük boy haşlanmış yumurtanın beyazı 18 kaloridir ve akında 0.03 gr yağ, 3.7 gr protein ve 0.2 gr karbonhidrat bulunur.

Haşlanmış 1 Yumurta Kaç Kalori (sarısı) kaç kalori?

Bir büyük boy haşlanmış yumurtanın sarısı 56 kcal. Haşlanmış yumurtanın sarısında 4.5 gr yağ, 2.8 gr protein ve 0.6 gr karbonhidrat bulunmaktadır.

1 yumurta kaç kaloriye sahip başlıklı yazımızla alakalı görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız? Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?