1 ekmek kaç kalori? Ekmeğin besin değerleri ve sağlıklı alternatifler

1 ekmek kaç kalori? Ekmeğin besin değerleri ve sağlıklı alternatifler

1 ekmek kac kalori? Ekmek sağlıklı mı? Ekmek yiyip hala kilo verebilir misin? Diyetler karbonhidratlara odaklanmaya başladığından beri, ekmek kilo kaybı ve kilo bakımı için birçok yeme planının “yasak” listesinde yer almaktadır.

Bir dilim ekmekteki karbonhidrat ve kalorilerin hızlı bir şekilde birikebileceği doğrudur, ancak ekmek yemek ve kilo vermek mümkündür. Aslında, bazı ekmek türleri sağlıklı beslenme planının bir parçası bile olabilir.

Beslenme Gerçekleri


Aşağıdaki beslenme bilgileri Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından bir dilim (32g) tam buğday ekmeği için sağlanmaktadır.

Kalori: 82
Yağ: 1.1g
Sodyum: 144mg
Karbonhidratlar: 13.8g
Lif: 1.9g
Şekerler: 1.4g
Protein: 4g
Ekmek beslenmesi türüne göre değişir. Beslenme uzmanları tam tahıl alımınızı artırmanızı önerir. Tam buğday ekmeği seçmek sağlıklı bir yemeğin parçası olabilir.

Ticari olarak hazırlanan tek bir dilim tam buğday ekmeği (beslenme etiketinde gösterildiği gibi) kabaca 82 kalori ve yaklaşık 1 gram yağ sağlar. Ancak, bu tutarlar markaya göre değişecektir.

1 ekmek kaç kalori

1 ekmek kaç karbonhidrat?

1 dilim kepekli ekmek kaç kalori

Bir dilim ayrıca neredeyse 4 gram protein ve 13,8 gram karbonhidrat sağlar. Bununla birlikte, çünkü dilim başına yaklaşık 2 gram lif 9.6 net karbonhidrat sağlar.

Bir sandviç yapıyorsanız veya iki dilim ekmek kullanarak tost yapıyorsanız beslenme sayılarını iki katına çıkarmayı unutmayın.

Ticari olarak hazırlanan beyaz ekmek, dilim başına yaklaşık 75 kalori ve 1 gram yağ sağlar. Bu tür ekmek tipik olarak 15 gram veya daha fazla karbonhidrata sahiptir, ancak bir gramdan az lif ile net karbonhidrat alımı yaklaşık aynı olacaktır.

Çavdar ekmeği markaya bağlı olarak tam tahıllardan yapılma ihtimali vardır. Ayrıca rafine tahıllar ve kepekli tahılların bir karışımından da yapılabilir. Bir dilim çavdar ekmeğinin besin değerleri şöyledir:

  • 83 kalori,
  • yaklaşık 1 gram yağ,
  • 16 gram karbonhidrat,
  • 1,9 gram lif ve
  • 2,7 gram protein içermektedir.

Bir ekmek kaç kaloridir? Bir Dilim Ekmekteki Kalori miktarı

Bir dilim ekmekteki besin içeriği bir marka ve ekmek türünden diğerine değişecektir. Süpermarkette ekmeği karşılaştırırsanız, bir dilimin boyutunun ve kalınlığının bir somundan diğerine önemli ölçüde farklı olabileceğini fark edeceksiniz.

Tam tahıllı ekmek kalori bakımından daha yüksek olma eğiliminde olsa da, vücut tarafından emilmeyen ve sindirim sağlığını destekleyen bir tür lif olan çözünmeyen liften de yararlanırsınız.

Siyah çekirdek kalorisi ne kadar?

İşte mağazada bulabileceğiniz birkaç popüler marka ve ekmek çeşidi için beslenme gerçeklerinin bir listesi.

1 tam ekmek kaç kalori?

Klasik Beyaz Ekmekte 65 kalori, .75 gram yağ, 12 gram karbonhidrat, 1 gram lif, 2 gram şeker, 2 gram protein.


1 dilim kepek ekmeği kaç kalori?

1 dilim kepek ekmek kaç kalori diye baktığımızda 247,1 kcal’dir.

1 somun ekmek kaç kalori?

1 dilim ekmek ortalama 70 kcal, 300 gramlık bir somun ekmeği ise 840 kcal yarım somun ekmek kaç kaloridir diye bakıldığı ise 420 dir.

1 ekmek kaç karbonhidrat? : Bir ekmeğin içerdiği karbonhidrat miktarı 12 gramdır.


Sizin için en sağlıklı ekmek beslenme hedeflerinize bağlı olacaktır. Şeker alımınızı azaltmaya çalışıyor olabilirsiniz, günlük lifinizi artırın veya daha fazla protein yiyin.

Kararlarınıza rehberlik etmek için paket önü ürün talepleri yerine beslenme etiketini kullanın. Bunları yakından okuduğunuzdan emin olun: yukarıda listelenen beslenme gerçekleri tek bir dilim ekmek içindir.

Beslenme etiketinikontrol ettiğinizde, iki dilim ekmeğin tek bir porsiyon olarak listelendiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni, atıştırmalık olarak veya bir yemeğin parçası olarak tüketilen tipik miktarın (endüstri uzmanları tarafından “NLEA porsiyon büyüklüğü” olarak adlandırılan bir miktar) bir yerine iki dilim ekmek olmasıdır.

Sağlık Yararları
Ekmek öncelikle karbonhidrat şeklinde kalori (enerji) sağlar. Karbonhidratlar vücudunuzun tercih ettiği enerji kaynağıdır. Ekmek yediğinizde, vücudunuza günlük aktiviteleriniz için yakıt sağlıyorsunuz.

Tam tahıllardan yapılan ekmeği seçerseniz, aynı zamanda bir lif kaynağı sağlık ve kilo kaybı yararları sağlar. Lifli yiyecekleri tüketmek, daha fazla tokluk hissi vereceğinden memnun hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kilo verme uzmanları genellikle kilo vermeye çalışıyorsanız lifli gıdalar tüketmenizi önerir. Lif, daha az yedikten sonra daha memnun hissetmenize yardımcı olabilir, bu da kilo kaybı için gereken kalori açığını yaratmaya çalışıyorsanız yararlı olabilir.

Bazı ekmek türlerinin bir porsiyon tiamin, selenyum ve folat dahil olmak üzere önemli mikro besinlerin iyi kaynağı olabilir.

Ekmek Hakkında Sık Sorulan Sorular


Zenginleştirilmiş ekmek nedir?


Bazen ticari olarak hazırlanmış bir ekmek paketinin üzerinde “zenginleştirilmiş” kelimesini göreceksiniz. Zenginleştirilmiş gıdalar besinleri tekrar içine ekletmiştir, çünkü bu vitamin ve mineraller üretim sürecinde çıkarılmıştır.

Zenginleştirilmiş ürünler genellikle rafine tahıllardan yapılır (tam tahılın artık bozulmaması için işlenmiş tahıllar).

Tam buğday ekmeği neden diyetim için daha iyi?

Tam buğday ekmeği genellikle lif de dahil olmak üzere daha fazla besin içerir. Yeni bir sistematik inceleme, lifli yiyecekler yemenin açlığı azaltma ve toplam gıda tüketimini azaltma olasılığının sıklıkla iddia edilenden daha az olduğunu gösterse de, diyet lifi alımı hala daha düşük vücut ağırlığı ile ilişkilidir.3

Ekmeğimin tam tahıllardan yapıldığını nasıl bilebilirim?
Ekmeğinizin tam tahıllardan yapılıp yapılmadığını belirlemek için ekmek paketinin önüne güvenmeyin. Çoğu zaman, gıda üreticileri gıdalarının daha sağlıklı görünmesini sağlamak için “multigrain” gibi kelimeler kullanırlar.

Bunun yerine, içerik listesini kontrol edin. Kepekli tahıllar (tam buğday, buğday meyveleri veya kepekli yulaf gibi) ilk bileşenlerden biri olarak listelenecektir. Tam Tahıl Konseyi, tam tahıllı yiyecekleri bulmak için etiketleri deşifre etmek için kapsamlı bir kılavuz sağlar.

Beyaz ekmek kötü mü?
Beyaz ekmek kalori (enerji) sağlar, ancak tam tahıllı ekmek kadar fazla beslenme sunmaz.

100 gr ekmek kaç kalori?

100 gr ekmek 264,6 kcal dır

Bir dilim kepekli ekmek kaç kalori?

Bir dilim kepekli ekmek 247,1 kcal dır

Ekmeğe sağlıklı bazı alternatifler nelerdir?

Karbonhidratı azaltmaya çalışıyorsanız, kullanabileceğiniz çeşitli ekmek alternatifleri vardır. Ekmek yerine salatalık dilimleri ile sandviç yapmayı veya çörek yerine marulda yağsız sığır eti veya hindi burger sarmayı deneyin.

Düşük Kalorili Ekmek Seçenekleri
Ekmek reyonundayken, ticari olarak hazırlanmış düşük kalorili ekmek markalarını da göreceksiniz. Bu somunlardan bir dilim kalorisi daha düşük olabilir, ancak genel beslenmede tam tahıllı ekmeğe kıyasla daha düşüktür.

Bazen, dilim geleneksel bir dilimden daha küçük veya daha ince olduğu için ekmek sadece kalori olarak daha düşüktür.

Diyetinize bir dilim ekmek eklemek çok da kötü bir şey olarak görülmemektedir. Ekmeği seviyorsan, ye! Sadece kilo hedeflerinizi destekleyen porsiyonları yemeye dikkat edin.

Örneğin, iki dilim ekmek kullanılarak yapılan bir sandviç yerine açık yüzlü bir sandviçin tadını çıkarabilirsiniz. Her zamanki sabah tostunuz için doğal fındık ezmesi ile kaplanmış birkaç dilim elmayı değiştirebilirsiniz. Bu seçenekler kalori bakımından daha düşüktür, beslenmede daha yüksektir ve şeker veya doymuş yağ eklemez.

Diyette çekirdek yenir mi? Günde Ne Kadar Çekirdek Yenmeli?

Bir restoranda yemek yemek için dışarı çıkarken ekmeği aktarmayı unutmayın. Sunucunuzdan yemeğinizden önce ekmek sepetini masanıza getirmemelerini istemek yeterince kolaydır.

Takasların farkında olmak ve bunlardan yararlanmak, yiyeceklerinizin kalorilerini ve bölümlerini kontrol etmek ve yemek öncesi atıştırmalardan kaçınmak, kilo verme hedeflerinizi karşılamanıza ve sürdürmenize yardımcı olacak sağlıklı alışkanlıklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?